„Obetnij metki w ubrankach”… mówili… Czyli WWD – Wysoko Wrażliwe Dzieci
Mówiły tak nasze mamy i babcie; „Twój niemowlak płacze? Nic dziwnego… Poobcinaj wszystkie metki w ubrankach”.
Słyszałam to jeszcze długo, zanim zaczęłam myśleć o macierzyństwie, jeszcze przed tym, zanim poszłam na studia 😉
Ile w tym było prawdy i sensu…
Obecnie coraz częściej pojawiają się w wyszukiwarkach zapytania na temat Wysoko Wrażliwych Dzieci WWD czy osób dorosłych WWO. Temat interesuje coraz większą liczbę świadomych rodziców.
Wysoka wrażliwość –
jest dziedziczona tak jak wrodzone cechy temperamentu. Obecne badania wskazują, że występuje ona u 15 – 20 % dzieci, niezależnie od płci. Cechy wysokiej wrażliwości zauważalne są już w niemowlęctwie. Niektóre niemowlęta śpią przy świetle i hałasie, podczas gdy inne czują każdą zmianę temperatury, głosy rozmówców, a światło je razi i często reagują płaczem. Te bardziej wrażliwe niemowlęta mają płytszy sen, trudniej im zasnąć i łatwiej się wybudzają, kiedy np. skarpetka przeszkadza. Teraz wiemy, że włosek zawinięty wokół stopy niemowlaka może wywołać objawy podobne do kolki.
WWD Czuje bardziej i więcej…
Dziecko prezentujące cechy wysokiej wrażliwości, w porównaniu do dzieci mniej wrażliwych, jest bardziej spostrzegawcze, jego zmysły są bardziej czułe, głębiej przetwarza informacje, dłużej się zastanawia, częściej obserwuje, wydaje się być ostrożniejsze. Częściej i silniej doświadcza skrajnych emocji, dostrzega uczucia innych ludzi. Łatwiej ulega przestymulowaniu, potrzebuje czasu i przestrzenni, aby wrócić do równowagi. Jest bardzo kreatywne i łatwo się uczy, np. potrafi nauczyć się piosenki, którą słyszało w głośnikach sklepowych, zadaje wiele trudnych pytań, używa słów skomplikowanych jak na swój wiek. Fizycznie również doświadcza „bardziej” stąd te gryzące metki w ubraniach. Niewygodne, zbyt obcisłe, mokre czy zabrudzone piaskiem ubrania, przeszkadzają wrażliwemu dziecku. Czasem pojawia się problem z zaburzeniem integracji sensorycznej, nie jest to jednak reguła.
Podwyższony stan świadomości – WWD
Jednym zdaniem można trafnie powiedzieć, że Dzieci Wysoko Wrażliwe mają podwyższony stan świadomości. Mam na myśli wszystko, czego doświadcza WWD, począwszy od dostrzegania szczegółów i wyczulonych zmysłów, po naukę w szkole, kontakty społeczne, relacje z dorosłymi oraz kierowanie swojej uwagi na komfortowe czynności i zabawy. W dużej części swojej aktywności, świadomość WWD jest na wysokim poziomie. U dzieci Wysoko Wrażliwych zauważa się większą aktywność tych części mózgu, które odpowiadają za myślenie, głębsze przetwarzanie, analizowanie złożoności i szczegółów.
Cechy WWD
- Głębokie przetwarzanie wiąże się z dużą skłonnością do refleksji, rozważania różnych możliwości, zadawania wielu pytań, wnikliwego zastanawiania się – stąd może wyniknąć trudność w podjęciu decyzji czy potrzeba oswojenia się w obcym miejscu.
- WWD łatwo ulega przestymulowaniu – wysoka świadomość, głębokie doświadczanie oraz intensywne myślenie prowadzą (częściej niż u dzieci mniej wrażliwych) do wyczerpania zarówno psychicznego i fizycznego. Objawami zmęczenia mogą być; nadmierne pobudzenie, płacz, trudność w zasypianiu, krzyki nocne, huśtawka nastrojów, większa wrażliwość na bodźce sensoryczne (zimno, ciepło, dotyk, ból). Dziecko, często szuka miejsca lub wspierających osób, aby wrócić do stanu równowagi.
- Reaktywność emocjonalna i empatia. WWD zauważają intensywniej, baczniej obserwują i skuteczniej uczą się emocji innych ludzi (Aron, 2021). Reagują silniej na uczucia innych, kiedy widzą kogoś smutnego, często przyjmują jego minę, ale kiedy zobaczą, jak ktoś się raduje, to również potrafią nie ograniczać się w okazywaniu szczęścia. Dzieci wysoko wrażliwe częściej podzielą się zabawką z innym dzieckiem.
- Wyczulenie na subtelne bodźce – uświadamiają sobie subtelne dźwięki, zapachy, zmiany w otoczeniu czy wglądzie innych osób. WWD są bardzo świadome i uważne, na starcie dostają w prezencie od rodziców kilka kursów Jogi i Mindfulness 🙂
Zalety WWD
Dzieci wysoko reaktywne, dzięki swojej uważności i głębokiemu przetwarzaniu lepiej radzą sobie w sprzyjających warunkach. Bardziej chłoną również pozytywne emocje i doświadczenia, potrafią dostrzec i cieszyć się ze szczegółów otaczającego świata. Lepiej odnajdują się w kontaktach społecznych, stosują zasady moralne, łatwiej uczą się samoregulacji. Zauważają przyjemne emocje i postawy (miłość, akceptację, zaangażowanie, uwagę, ciekawość…) i korzystają z nich.
Drodzy rodzice, jeśli to o Waszym dziecku, to gratuluję 🙂
„Wrażliwe dziecko jest gotowe – bardziej niż jego rówieśnicy – do reakcji na wszystkie dobre i mądre rzeczy, które macie mu do przekazania” (Aron, 2021).
Bibliografia:
„Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie?”
Elaine Aron 2021.
Dbajcie o swoje relacje, nie tylko z dziećmi, ale też z samym sobą 🙂
Marta Petrykowska Psycholog RB Szczecin Rodzicielstwo Bliskości
Po więcej zapraszam na Facebooka
Zapraszam również do poczytania o tym, czym się zajmuje Psycholog RB
Psycholog RB / bliskościowy. Kim jest, jak pracuje, czym się zajmuje