Bliska Przestrzeń Marta Petrykowska

Psycholog dziecięcy

Podcast “Mamy Sukcesu” – Rodzicielstwo Bliskości – Psycholog dziecięcy Szczecin

Podcast Mamy Sukcesu – „Psycholog dziecięcy – Rodzicielstwo Bliskości”

Dołączyłam do grona „Mam Sukcesu”!!! Serię podcastów „Mamy Sukcesu” prowadzi Anna Gajdzińska znakomita fotograf ze Szczecina. Zapragnęła zagłębić się w to, jak pracuje psycholog dziecięcy oraz poznać tajniki Rodzicielstwa Bliskości.

 

Z Anią znamy się od sesji brzuszkowej. Tworzy ona wspaniałe zdjęcia i niepowtarzalny, dodający otuchy klimat podczas sesji. Zaprosiła mnie do wzięcia udziału w tym projekcie.

Byłam podekscytowana, nie ukrywam jednak, że było to pierwsze takie przedsięwzięcie w moim żuciu… Nie zabrakło więc stresu 🙂 Niestety podcast nie dość, że pierwszy, to jeszcze został okupiony wizytą u fizjoterapeuty… Dodatkowo w dzień nagrania moje dziecko miało pasowanie na przedszkolaka, miałam zatem jeszcze inne, rozpraszające myśli w głowie 🙂

W efekcie nasza rozmowa wyszła całkiem nieźle, atmosfera, jak zawsze u Ani była bardzo ciepła.

Psycholog dziecięcy Szczecin Psycholog RB

 

Opowiadałam Ani o tym, jak pracuję oraz o tym, w czym czuje się najlepiej, czyli Rodzicielstwie Bliskości. Jest trochę o relacjach, komunikacji z dzieckiem, budowaniu bezpiecznej więzi.

Opowiadałam też o filarach Rodzicielstwa Bliskości. W trakcie rozmowy okazało się również, że psycholog dziecięcy nie pracuje tylko z dziećmi, ale też, (a może głównie) z rodzicami. Praca ta polega na wsparciu w rodzicielstwie, w relacjach z dziećmi, czasem wyjaśnieniu etapu rozwoju, zadań rozwojowych, czy trudności wychowawczych.

Bowiem rozmowa zaczyna się od dorosłego 🙂

Poniżej jeszcze trochę o tym jak to jest u psychologa….

Psycholog dziecięcy jest specjalistą, który bardzo ogólnie mówiąc wspiera rodziny. Czyli rodziców / opiekunów wraz z dziećmi. Stąd często jest też nazywany psychologiem rodzinnym. Psycholog taki pracuje nie tylko z dziećmi ale też z rodzinami dziecka i jego bliskim otoczeniem, np dalsza rodzina, przedszkole, szkoła. Często są to osoby, które mogą znacząco wpłynąć na rozwój dziecka. Współpraca pomiędzy psychologiem a rodzicami i rodziną dziecka ułatwia rozwiązywanie trudności rozwojowych czy problemów z zachowaniem.

Jak wygląda taka wizyta?

Z reguły pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego / rodzinnego odbywa się z rodzicem, tzn bez obecności dziecka. Powodem takiego postępowania jest to, że rozmawiając z samym rodzicem możemy poznać szczegóły zachowania dziecka, poznać jego kontekst, dostrzec co kryje się za tym zachowaniem, poznać jego rytm dnia, zwyczaje rodzinne itd… W obecności dziecka, zwłaszcza małego byłoby to trudniejsze. Następnie wspólnie z psychologiem ustala się plan działania. Często okazuje się, że potrzebna jest obserwacja dziecka, wtedy robimy wizytę wspólną (rodzic + dziecko). Możemy w trakcie takiego spotkania zaobserwować zachowanie dziecka w innych warunkach niż domowe czy szkolne / przedszkolne. Jednocześnie możemy przyjrzeć się zachowaniu rodzica.
Czasem następnym krokiem okazuje się wprowadzenie kilku spotkań, lub podjęcie psychoterapii. Zależy to głównie od wywiadu, pierwszych wizyt i diagnostyki.

Psycholog a małe dziecko

Kiedy do psychologa trafia rodzic z małym, przedszkolnym dzieckiem i pada decyzja o podjęciu współpracy, to praca z takim maluchem zazwyczaj polega na zabawie, trochę nauce rozpoznawania i nazywania swoich uczuć (również za pomocą zabawy, bajek), później poznaniu sposobów regulowania tych uczuć, wyrażania tych uczuć, np złości.

Bardzo często jednak okazuje się, że sama rozmowa z rodzicem wystarcza. Takie spotkanie wyjaśnia wiele wątpliwości, czasem uspokaja rodzica, pokazuje inne spojrzenie na sytuację, inny punkt widzenia. Często klienci wychodzą z przekonaniem, że “wcale nie jest tak źle” 🙂 oraz, że “jestem całkiem dobrym rodzicem”. I do tego dążymy, do dostrzeżenia innej perspektywy 😊 

Psycholog rodzinny wspiera również rodziców / opiekunów. Często klienci są zmęczeni rodzicielstwem, wymaganiami dzieci, rodziny, brakiem wsparcia, natłokiem obowiązków, wymaganiami, czasem zmagającymi się ze swoimi trudnościami. 

W przypadku psychologa pracującego w nurcie Rodzicielstwa Bliskości kluczową kwestią jest udzielanie wsparcia w budowaniu lub umacnianiu relacji w rodzinie oraz więzi opartej na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa, czyli bezpiecznego stylu przywiązania. W gabinecie u psychologa RB mówimy dużo i relacjach w rodzinie i jej wpływie na rozwój dziecka. Zgodnie z podstawami RB w relacji z klientem psycholog kieruje się również filarami Rodzicielstwa Bliskości czyli równą godnością, otwartością, empatią, uważnością na potrzeby klienta oraz poszanowaniem granic klienta. 

Jeśli tylko pojawiają się jakieś wątpliwości czy pytania odnośnie rozwoju i zachowania dzieci lub problemy rodzicielskie to polecam kontakt ze specjalistą.

Wracając do podcastu…

Zapraszam do posłuchania:

Podcast „Mamy Sukcesu” #3 – rozmowa z psycholog dziecięcą Martą Petrykowską

Youtube:

 

Strona Ani:

gajdzinska.pl

 
Dbajcie o swoje relacje, nie tylko z dziećmi, ale też z samym sobą 🙂

Marta Petrykowska Psycholog RB Szczecin Rodzicielstwo Bliskości

Po więcej zapraszam na Facebooka