Bliska Przestrzeń Marta Petrykowska

psycholog rb szczecin rodzicielstwo bliskości

Psycholog RB / bliskościowy. Kim jest, jak pracuje, czym się zajmuje?

Psycholog RB – Rodzicielstwa Bliskości lub psycholog bliskościowy. Kim jest i jak pracuje?

Pomyślałam, że warto rozwinąć trochę ten temat, aby rozwiać ewentualne wątpliwości.

Psycholog

Psycholog to osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku psychologia. Jest duże grono psychologów, którzy nie zajmują się poradnictwem. Wybrali ścieżkę zawodową w obszarze np. HR czyli Human Resoures i pracują w dużych korporacjach czy firmach konsultingowych, wspierając zarządzanie zasobami ludzkimi, wpływając na przyjazne warunki pracy w zgranym zespole. Inni pracują w dziale rekrutacji, gdzie zajmują się doborem pracowników na poszczególne stanowiska. Są też psychologowie transportu, sportu, diagności, itd…

Nie mam poczucia, żebym o jakimś obszarze pracy psychologicznej nie zapomniała 😉

To tak przewrotnie – czyli wielce prawdopodobne, że o czymś zapomniałam.

Rodzicielstwo Bliskości

Żeby pójść dalej przypomnę nieco ideę rodzicielstwa bliskości, rozumianej jako podążanie do bliskiej, empatycznej relacji między dzieckiem a opiekunem, przy poszanowaniu godności, indywidualności, osobistych granic oraz przestrzeni wszystkich członków rodziny. Taka relacja pomaga utworzyć bezpieczny styl przywiązania, pełny zaufania do rodzica, który kształtuje poczucie bezpieczeństwa u dziecka.

Psycholog i Rodzicielstwo Bliskości

Psycholog RB / bliskościowy jest osobą, która wspiera rodzinę w tworzeniu bezpiecznej relacji, nawiązaniu więzi, czasem w poprawie relacji. Psycholog RB działa zgodnie z filarami RB; jest otwarty, słucha – słyszy, jest ciekawy swojego klienta, poznaje jego oczekiwania, akceptuje go i wspólnie z nim ustala metody działania. Nie ocenia, ma świadomość, że większość osób, które do niego przychodzą, znajduje się trudnej sytuacji, kieruje się wsparciem i pomaga przejść przez kryzys.

Psycholog RB pracuje głównie na relacji w rodzinie

Myślę, że kluczowym celem psychologa RB jest spojrzenie na sprawę klienta z innego punktu widzenia. Obejrzenie z dystansu trudności czy sytuacji, którą przynosi klient. Następnie pokazanie klientowi innego spojrzenia na sytuację. To otwiera nowe możliwości i pomysły oraz wskazuje punkt widzenia innej osoby w rodzinie.

Nie trzeba być rodzicem RB żeby skorzystać z konsultacji psychologa RB

Istotne w pracy psychologa jest szanowanie granic i godności innych ludzi. To nie jest tak, że do bliskościowego psychologa mogą przyjść tylko osoby, które interesują się ideą Rodzicielstwa Bliskości. Wsparcie otrzyma każda osoba i rodzina. Szukamy wspólnie zasobów i kompetencji każdego członka rodziny, starając się osiągnąć równowagę w rodzinie.

Psycholog RB wspiera rodzica

Oferuje wsparcie w kryzysie rodzicielstwa, wypaleniu, trudnościach rodzicielskich, zmęczeniu psychicznym.

Psycholog RB o rozwoju dziecka

Zadania rozwojowe dzieci w rzeczywistości stoją nie tylko przed dzieckiem, ale przed całą rodziną. Psycholog bliskościowy stosuje podejście nieoceniające, niedyrektywne. Podpowiada jak wspierać dziecko przechodzące przez trudności rozwojowe. Psycholog RB koncentruje się na kompetencjach dziecka i rozwoju jego umiejętności, które pomogą mu lepiej radzić sobie z zadaniami rozwojowymi.

Dbajcie o swoje relacje, nie tylko z dziećmi, ale też z samym sobą 🙂

Marta Petrykowska Psycholog RB Szczecin Rodzicielstwo Bliskości

Po więcej zapraszam na Facebooka