Rodzicielstwo Bliskości - co to jest?
„RB to styl rodzicielstwa, który odpowiada na potrzebę bezpieczeństwa małego dziecka” W. Sears
Czym jest Rodzicielstwo Bliskości (RB)?
Rodzicielstwo Bliskości jako filozofia
Filozofia rodzicielska, według której emocjonalna więź między dzieckiem a opiekunem, wpływa na jego harmonijny rozwój. Dostępni emocjonalnie rodzice tworzą z dzieckiem bliską relację, która pomaga zbudować bezpieczny styl przywiązania i zapewnić potrzebę bezpieczeństwa. Poczucie bezpieczeństwa jest fundamentalną potrzebą każdego człowieka. Dziecko, którego potrzeby są zaspokajane w sposób przewidywalny, nie musi płakać i obawiać się, czy ktoś przyjdzie. Kiedy może liczyć na reakcje ze strony uważnego rodzica – czuje się bezpiecznie i chętniej poznaje świat, jest odważniejsze i szybciej puszcza się „maminej” spódnicy. Dziecko wychowywane w duchu RB szybciej rozwija swoje kompetencje i kształtuje poczucie; „Dam sobie radę!”.
Równowaga
W Rodzicielstwie Bliskości koncentrujemy się na współpracy w rodzinie, a nie zastanawiamy się “kto tu rządzi”. Każdy ma swoje potrzeby, uczucia oraz prawo do szacunku i godności.
Więź to nie uwiązanie
Rodzicielstwo Bliskości „Attachment Parenting”, nie jest równoznaczne z przywiązaniem, twórca nurtu RB William Sears, amerykański pediatra, zwraca uwagę na potrzebę dbania o siebie, jako rodzica, jest to nieodłączny element Rodzicielstwa Bliskości. W RB pytamy „Czego potrzebujesz?” Pytanie to pada zarówno w odniesieniu do dzieci, jak i rodziców. Każdy z rodziny jest ważny, nie koncentrujemy się tylko na potrzebach dziecka, lecz na relacji z nim. Oparty na szacunku kontakt z drugim człowiekiem jest kluczowy. Kontakt nie tylko dzieckiem, ale ze wszystkimi członkami rodziny. Taka bliska relacja daje podwaliny równowagi w rodzinie.
„Więź to harmonia”
Wg Searsa matki często opisują RB jako „dostrojenie się” do dziecka. Ja też jestem tego przykładem. Kiedy przypominam sobie moje początki rodzicielstwa, widzę, że wiele z filarów Rodzicielstwa Bliskości wprowadzałam instynktownie, np.; kiedy słyszałam płacz dziecka – sprawdzałam dlaczego płacze, taką miałam potrzebę; kiedy uspokajało się w moich ramionach – czułam, że właśnie tego potrzebuje. To działało w dwie strony, reakcja na płacz dziecka dawała mi poczucie spokoju, co przekładało się na większy spokój dziecka. I koło się zamyka.
To zaledwie wstęp do Rodzicielstwa Bliskości, więcej artykułów na Blogu. Zapraszam 🙂
Czym nie jest RB?
Nowym stylem rodzicielskim
To sposób dbania o dzieci i matki obecny od dawana, w wielu kulturach tradycyjnych. RB odnosi się do biologicznych potrzeb i wiąże się z przetrwaniem małego dziecka, jako jednostki. Kiedy niemowlę płacze, to daje znać, że potrzebuje pomocy. Kiedyś ta potrzeba wiązała się z brakiem bezpieczeństwa, zimnem lub uniknięciem zagrożenia. Dziś może to być sen, podczas którego dziecku przypomina się trudny dzień w przedszkolu.
Rozpieszczaniem
W Rodzicielstwie Bliskości nie powalamy dziecku na wszystko, czego chce. Odróżniamy potrzeby dziecka od jego chęci. Powiedzenie wyraźnego „Nie”, w atmosferze szacunku, daje jasność w rodzinie i pomaga kształtować granice dziecka oraz dbać o swoje granice. Potrzeby wszystkich członków rodziny są ważne i stanowią element rodzinnej układanki.